TACY JAK WY

Z prawdziwą przyjemnością pragniemy zaproponować oglądnięcie filmów, w których usłyszycie od dzieci z ASD (zespołem Aspergera) i ich przyjaciół o różnych formach autyzmu. Mamy nadzieję, że przedstawione treści pozwolą zapoznać się nie tylko z problemem dzieci autystycznych, ale również spróbujecie odczuć z czym na co dzień musi mierzyć się dziecko z autyzmem, czy też zespołem Aspergera i nauczy nas to AKCEPTACJI I TOLERANCJI, bo są TACY JAK WY, TACY JAK MY…

Od dziś słysząc słowo „AUTYZM” pomyślcie o osobach takich jak Wy, które mają różne talenty, różne zainteresowania i różnego rodzaju trudności. Nie ma jednego autyzmu, każda osoba z autyzmem jest wyjątkowa tak jak każdy z Was jest wyjątkowy.
Filmy są wykorzystywane często przez nauczycieli, terapeutów podczas pracy z młodzieżą i dziećmi w trakcie realizacji „Lekcji akceptacji”  www.lekcjaakceptacji.pl

Pomysłodawcą Lekcji Akceptacji jest Fundacja Na Niebiesko, która zajmuje się propagowaniem wiedzy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Nauczycieli zachęcam do skorzystania z tej propozycji.

Jaki jest autyzm? Przede wszystkim różnorodny. Dlatego trudno go opisać jednym zdaniem.

Mówiąc AUTYZM mamy na myśli Spektrum Zaburzeń Autystycznych. Autyzm to sposób w jaki połączenia w mózgu wpływają na zmysły oraz na to jak postrzegamy i odbieramy różne sytuacje. Oglądając filmy pomyślcie:
Jak długo wytrzymalibyście odczuwając świat w tak odmienny sposób?
Czy słyszenie wszystkiego  tak  samo głośno może być męczące?
Niezrozumiałe dla otoczenia zachowania osób z autyzmem mogą być ich sposobem na poradzenie sobie z przeciążonymi zmysłami.
Osoba z autyzmem może się zachowywać trochę inaczej niż rówieśnicy, może nie wiedzieć jak zacząć rozmowę. Może nie rozumieć żartów, czy przenośni. Ale jednocześnie może być wspaniałym i ciekawym przyjacielem. Wystarczy dać jej trochę czasu i zrozumienia.

Jeśli chcesz oglądnąć film, wystarczy skopiować tytuł i wkleić w przeglądarkę internetową.

Skorzystaj z propozycji polecanej dla Twojego wieku.
„Amazing things happen” polecam uczniom w wieku 10-15 lat
“Tacy Jak Wy” Just Like You Films Ltd.   polecam uczniom w wieku 15  lat