Klasy integracyjne

2019-11-18

Klasy integracyjne na tle społeczności szkolnej

Pierwsza klasa integracyjna w Szkole Podstawowej nr 5 powstała 1 września 2004 r. jako propozycja nowego ogniwa edukacji w ramach szkół ogólnodostępnych. Swoją działalnością staramy zaspokajać specjalne potrzeby rozwojowe, edukacyjne, wychowawcze i egzystencjalne uczniów z trudnościami w uczeniu się oraz zachowaniu, aby ustrzec ich przed niepowodzeniami szkolnymi i niedostosowaniem społecznym. Proces szkolnej edukacji opiera się na niesieniu pomocy w zakresie przezwyciężania trudności szkolnych u dzieci, na adekwatnie dobranych programach indywidualnych oraz ustalaniu właściwych relacji interpersonalnych. Pozwala to dzieciom być takimi jak inni uczniowie szkoły. Dzięki specjalnemu podejściu czują i rozumieją, że otrzymują pomoc, która nasyca ich potrzebę poczucia bezpieczeństwa i uznania oraz więzi z innymi. Efektem pierwszoplanowym tak spełnianej edukacji jest stan dobrego samopoczucia wychowanków i wzrastający poziom przystosowania szkolnego oraz korzystania z potencjału swoich zdolności intelektualnych i specjalnych.

Czytaj więcej o: Klasy integracyjne na tle społeczności szkolnej