Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego

44-335 Jastrzębie-Zdrój

ul. Mazurska 6

tel. +48 324 714 704

poczta@sp5.jastrzebie.pl

Jak zadbać o dobre samopoczucie w wolnym czasie ?

Drogi Uczniu,

święta Bożego Narodzenia są bez wątpienia jednymi  z najpiękniejszych dni w roku. Niezwykły zimowy czas przepełnia rodzinne ciepło i nieuchwytna magia. W tym wyjątkowym, długo wyczekiwanym okresie, będziesz mieć dużo możliwości, aby zadbać o swoje dobre samopoczucie.  Uśmiech

Czas,w którym żyjesz jest zdecydowanie trudny i wymaga stawienia czoła wielu wyzwaniom. Pandemia i związane z nią obostrzenia: izolacja, kwarantanna, nauczanie zdalne, ograniczenie bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami oraz możliwości rozwijania zainteresowań i wiele innych sytuacji generuje trudne emocje m.in. lęk, smutek, niepewność, frustrację, złość, bezsilność. Wpływa to na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.

 Z tego względu chcemy przekazać Ci kilka, mamy nadzieję, przydatnych wskazówek. Będziesz mieć teraz więcej czasu dla siebe, swoich bliskich, wykorzystajmy go!

 1. ZADBAJ O RELACJE Z LUDŹMI

 Miej osobę, która będzie wsparciem dla Ciebie. Nieważne czy to mama, tata, koleżanka, kolega, rodzeństwo, nauczyciel, psycholog itp. Ważne, abyś mógł z kimś szczerze porozmawiać, opowiedzieć o swoich uczuciach, obawach, abyś został wysłuchany. Samo „przegadanie” problemu z kimś bliskim sprawia, że można spojrzeć na niego z innej perspektywy, emocje mogą ulec wyciszeniu.

Bliskie, szczere relacje z innymi pozwalają cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym.

 2. POMAGANIE INNYM SPRAWIA, ŻE JESTEŚMY SZCZĘŚLIWSI

 Naukowcy odkryli, że pomaganie innym pobudza neuroprzekaźniki związane z dobrym samopoczuciem. Dlatego jeśli masz okazję, staraj się pomagać innym. W jaki sposób? Jest ich wiele: na przykład możesz być wsparciem dla kogoś, częściej rozmawiaj przez telefon, komunikatory ze znajomymi, pomagaj rodzeństwu, opiekuj się nim, więcej angażuj się w świąteczne przygotowania (pieczenie ciast, pierników, dekorowanie choinki), okazuj zainteresowanie dziadkom poprzez rozmowę, zaoferuj pomoc w ich codziennych obowiązkach (jeśli sytuacja związana z pandemią na to pozwala).

 3. ZDROWY SEN TO PODSTAWA

 Sen jest jednym z istotniejszych czynników warunkujących dobry nastrój. Ważne jest, by Twój sen był regularny, ciągły, trwał ok. 7-8 godzin. Unikaj przed snem korzystania z urządzeń emitujących spektrum światła niebieskiego tj. tablety, smartfony, komputery, telewizory. Pobudza to mózg, zamiast wyciszać. Pamiętaj, że picie kawy, energetyków niekorzystanie wpływa nie tylko na Twój układ nerwowy, ale także na sen. Staraj się unikać uczenia i jedzenia w łóżku – łóżko powinno kojarzyć się Twojemu ciału i umysłowi z odpoczynkiem, snem.

 4. RUCH TO ZDROWIE

Osoby regularnie ćwiczące cieszą się lepszym nastrojem i mniejszą skłonnością do depresyjności, a także mają lepszą samoocenę. Endorfiny, czyli hormony szczęścia wytwarzane przez organizm podczas wysiłku fizycznego działają m. in. przeciwbólowo, uspokajająco i jak sama nazwa wskazuje- poprawiają samopoczucie. Ważne, abyś podejmował regularną aktywność fizyczną, co najmniej 3 razy w tygodniu, np. spacery, bieganie, ćwiczenia w domu- na macie, treningi-filmiki zamieszczone w Internecie.

 5. DIETA I WITAMINA D

 Najnowsze publikacje naukowe wskazują na prawdopodobieństwo występowania zależności między niedoborem witaminy D, a możliwością wystąpienia depresji. Witaminę D naturalnie dostarcza się poprzez ekspozycję na słońce ( codziennie 15-20 minut między godziną 10 a 15) I produkty będące jej źródłem: ryby morskie, jajka, produkty mleczne, wątróbka, oleje roślinne, sery pleśniowe i dojrzewające.

 6. POZNAJ SIEBIE I POSTARAJ SIĘ POLUBIĆ

 Poznaj swoje mocne strony i ograniczenia. Rozwijaj zainteresowania, miej jakieś hobby, które sprawia Ci radość oraz wypełnia efektywnie Twój czas. Może to być, np. pieczenie, gotowanie, malowanie, sport, czytanie, taniec, śpiew itp. Ważne jest, abyś po prostu lubił siebie i zamiast ciągle włączać wewnętrzny głos krytyka, zamienił go w pozytywne komunikaty, np.„Jestem wartościowa”, „ Dam radę”, „ Następnym razem będzie lepiej”.

 

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek zainspiruje Cię do podjęcia wielu wyzwań, aby poprawić swoje samopoczucie w wolnym czasie :)

 

Pragniemy złożyć Wam życzenia. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia życzą Wasz pedagog i psycholożki :)

 Do zobaczenia w 2021 roku

 

Joanna Łapińska-Gruszczyk

Małgorzata Chrukin

Edyta Kasprzak 

Galeria zdjęć