Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Drodzy Uczniowie klas 6-8!

Zachęcam Was do wzięcia udziału w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia, której organizatorem jest Polski Czerwony Krzyż.
Etap szkolny odbędzie się 17 grudnia 2021 r. o godz.14:30 w s.8.

Poniżej umieszczam informacje dotyczące ww. olimpiady i gorąco zachęcam do wzięcia udziału. Zgłoszenia przyjmuję osobiście do 10 grudnia br.
Z czerwonokrzyskim pozdrowieniem!
Renata Reichman

Regulamin Olimpiady Zdrowego Stylu  ( etap szkolny)

1. Celem Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia - zwanej dalej Olimpiadą - jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia.
2. Cel Olimpiady zostanie osiągnięty poprzez:
a) kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych,
b) pogłębianie wiedzy uczniów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony zdrowia i dbałości o zdrowie,
c) inicjowanie i realizowanie przez młodzież działań promujących zdrowie w środowisku lokalnym.
3. Olimpiada ma charakter konkursowy. Nastawiona jest na wymianę doświadczeń oraz rozwijanie i doskonalenie swoich umiejętności.
4. Organizatorzy
1) Organizatorem Olimpiady jest Polski Czerwony Krzyż.
2) Współorganizatorami Olimpiady mogą być inne instytucje takie jak uczelnie, kuratoria oświaty, stowarzyszenia, firmy prywatne.
5. Olimpiada jest przedsięwzięciem kilkustopniowym i obejmuje następujące etapy:
a) szkolny,
b) rejonowy,
c) okręgowy,
d) finał.
6. Za realizację poszczególnych etapów Olimpiady odpowiadają:
a) etapu szkolnego i rejonowego - szkoły (w tym Szkolne Koła PCK) i Oddziały RejonowePCK,
b) etapu okręgowego - Oddziały Okręgowe PCK,
c) finału - Biuro Zarządu Głównego PCK.
7. Przy organizacji wszystkich etapów Olimpiady zaleca się współpracę z innymi instytucjami i organizacjami, które są zainteresowane promocją zdrowia w środowisku dziecięco - młodzieżowym.
8. Poszczególne etapy Olimpiady organizowane są ze środków budżetowych właściwych terenowo Oddziałów PCK lub ze środków finansowych pozyskanych przez Oddziały PCK na ten cel.
9. Założenia organizacyjne
Podczas Olimpiady sprawdzana jest wiedza i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia, w szczególności:
a) zasad higieny osobistej i otoczenia ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i higieny jamy ustnej,
b) zasad zdrowego żywienia
c) znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka,
d) prawidłowego rozkładu dnia ucznia i odpowiednich form wypoczynku,
e) problematyki ochrony środowiska naturalnego,
f) profilaktyki uzależnień (od nikotyny, alkoholu i narkotyków),
g) zapobiegania chorobom zakaźnym (szczególnie HIV/AIDS) i cywilizacyjnym,
h) zapobiegania urazom i wypadkom (w domu, szkole oraz w drodze),
i) zasad udzielania pierwszej pomocy,
j) podstawowych wiadomości o ruchu czerwonokrzyskim
10. Zasady organizacji etapu szkolnego Olimpiady
1) Podczas etapu szkolnego zadaniem uczestników jest rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań testowych (zarówno z jedną poprawną odpowiedzią, jak i pytań o charakterze prawda-fatsz). Na wykonanie zadania przeznacza się 30 minut.
2) Jeżeli więcej niż jedna osoba uzyska taką samą, najwyższą ilość punktów należy przeprowadzić dogrywkę między tymi osobami.
3) Do etapu rejonowego przechodzą uczestnicy, którzy otrzymali najwięcej punktów.
11.Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych etapów Olimpiady pod względem merytorycznym czuwa Komisja Oceniająca, w skład której wchodzą między innymi:
- na etapie szkolnym
- nauczyciel/opiekun Szkolnego Koła PCK i dyrektor szkoły.
12. Nagrody
Zwycięzcy poszczególnych etapów Olimpiady otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe.