Opis projektu

Z ogromną satysfakcją informujemy, że nasz wniosek o fundusze europejskie w ramach Programu Erasmus + został zatwierdzony do realizacji. Data rozpoczęcia 24-miesięcznego projektu to 1 września 2017r.

erasmus +

Europejskie doświadczenie nauczycieli szansą na sukces każdego ucznia" to tytuł naszego projektu. Jego głównym celem jest podnoszenie jakości nauczania na etapie szkoły podstawowej i doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli w oparciu o doświadczenia europejskich systemów edukacyjnych oraz poszukiwanie innowacyjnych metod i form pracy z uwzględnieniem specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów. Misja naszej szkoły „U nas każde dziecko ma szansę na sukces ” motywuje nas do ciągłego poszukiwania nowatorskich rozwiązań i sposobów indywidualizacji pracy z każdym uczniem. Nasze oddziały integracyjne realizują misję wyrównywania szans edukacyjnych i zapobiegają wykluczeniu uczniów niepełnosprawnych. Mamy już pewne doświadczenie w edukacji włączającej, jednakże wciąż poszukujemy nowych inspiracji do pracy z uczniem wymagającym pomocy i zdolnym.

Wybraliśmy siedem kursów zagranicznych dających nauczycielom możliwość zdobycia nowych umiejętności zawodowych. Wyjazdy zagraniczne poprzedzone będą intensywnym kursem języka angielskiego dla uczestników mobilności. W projekcie weźmie udział 18 nauczycieli pierwszego i drugiego etapu kształcenia, którzy wyjadą do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Norwegii i Finlandii, aby poznać europejskie systemy edukacyjne, metody, formy pracy oraz sposoby rozwijania umiejętności kluczowych( język obcy; język ojczysty; informatyczne ;matematyczne i naukowo-techniczne; ekspresja kulturalna; umiejętność uczenia się, społeczne i obywatelskie).Tematyka wybranych szkoleń obejmuje analizę wyników testów PISA, edukację włączającą, rolę nauczyciela wspomagającego, pracę z uczniem słabym i zdolnym, autyzm, dysleksję, ADHD, nauczanie matematyki, CLIL oraz nowe technologie i wykorzystanie gier edukacyjnych. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwolą nam uatrakcyjnić zajęcia lekcyjne oraz wzmocnić motywację uczniów. Rozwijanie kompetencji językowych nauczycieli umożliwi poznanie europejskich standardów edukacyjnych oraz poszukiwanie partnerów do współpracy w ramach kolejnych unijnych projektów Erasmus+ czy e-Twinning. Udział w szkoleniach zagranicznych będzie okazją do nawiązania formalnych i nieformalnych kontaktów z nauczycielami z innych krajów.

Nasze działania zaplanowane są na 24 miesiące i zawierają przygotowanie uczestników, mobilności, wdrażanie i upowszechnianie. W grupie projektowej stworzono specjalistyczne zespoły odpowiedzialne za zarządzanie, ewaluację i walidację projektu. Wszyscy uczestnicy mobilności zostaną przygotowani zarówno pod względem kulturowym jak i językowym. Będą uczestniczyli w szkoleniu BHP i zarządzania ryzykiem. Każda mobilność będzie monitorowana przez koordynatora projektu jak i instytucję zagraniczną. Nauczyciele będą prezentowali efekty szkoleń najpierw w środowisku szkolnym, lokalnym a ostatecznie europejskim poprzez różne formy publikacji: warsztaty, wykłady, scenariusze lekcji, indywidualne programy nauczania i artykuły.

Reforma systemu edukacji stawia przed nami nowe zadania zarówno w sferze dydaktycznej jak i wychowawczej. Realizacja projektu Erasmus+ nauczy nas promowania szkoły w środowisku lokalnym jako placówki nowoczesnej, wychodzącej naprzeciw wymaganiom europejskich standardów nauczania. Efektem naszego doskonalenia będzie przygotowanie nowych materiałów i programów edukacyjnych w oparciu o zdobytą podczas projektu wiedzę. Realizacja zadań na terenie szkoły oraz wspólne wyjazdy zagraniczne nauczycieli będą okazją do kształtowania i doskonalenia umiejętności asertywnych przy jednoczesnym budowaniu pozytywnych relacji w tym: współdziałania, komunikowania się nauczycieli oraz odnajdowania sposobów radzenia sobie w nowych i problemowych sytuacjach. Realizacja zadań w ramach projektu Erasmus+ rozwinie nową jakość nauczania w naszej szkole poprzez wdrażanie przez uczestników innowacyjnych pomysłów i rozwiązań pedagogicznych dostosowanych do potrzeb uczniów.

Autor: admin