Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego

44-335 Jastrzębie-Zdrój

ul. Mazurska 6

tel. +48 324 714 704

poczta@sp5.jastrzebie.pl

#mysleniekrytyczne Szkoła ucząca myślenia krytycznego

17  grudnia 2020 r. grupa nauczycieli rozpoczęła szkolenie z rutyn myślenia krytycznego, które staramy się stopniowo wprowadzać na różnych przedmiotach. Tym samym nasza szkoła przystąpiła do projektu „Szkoła ucząca myślenia krytycznego”.

Dlaczego myślenie krytyczne jest teraz tak ważne ?
Czasy, w których żyjemy, różnią się całkowicie od rzeczywistości lat 80. i 90. Żyjemy w globalnym świecie, w erze Internetu, a przede wszystkim w erze informacji. Kiedyś człowiek poszukiwał informacji, dziś to informacja poszukuje człowieka.
Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami – kiedy oglądamy czy słuchamy wiadomości, ale nie tylko. Informacje płyną do nas również innymi kanałami, takimi jak: poczta elektroniczna, SMS-y, telefon, portale społecznościowe i wiele innych.
Czy jesteśmy odpowiednio przygotowani, aby ten ogrom informacji właściwie przetworzyć?
Czy jesteśmy w stanie osądzić, czy mamy wszystkie fakty? Czy umiemy odróżnić fakty od opinii?
Czy potrafimy zrozumieć intencje, które stoją za źródłem informacji? Czy jesteśmy oprzeć się wszechogarniającej manipulacji ze strony mediów, biznesu, polityki?
Aby odpowiedzieć twierdząco na wszystkie te pytania, potrzebujemy właśnie umiejętności krytycznego myślenia. Rozwój tej kompetencji powinien być głównym zadaniem dzisiejszej szkoły i całego systemu edukacji. Jeśli celem edukacji jest przygotowanie ucznia do świadomego i odpowiedzialnego życia w dorosłym świecie, to „absolwent myślący krytycznie” powinien być głównym celem każdej placówki szkolnej.
W ostatnich 30-40 latach stworzono wiele narzędzi myślowych, które stosowane systematycznie pomagają dzieciom i dorosłym rozwijać się w tej kompetencji. Takimi narzędziami są choćby narzędzia teorii ograniczeń, leżące u podstaw naszej metody (narzędzia “TOC”). Innymi narzędziami są „rutyny myślenia krytycznego” stworzone na Uniwersytecie Harvarda w USA.

Rutyny myślenia krytycznego to:

  • Bardzo proste narzędzia, używane wielokrotnie w klasie, aby wspierać określone akcje myślenia.
  • Struktury, poprzez które uczniowie wspólnie, a także indywidualnie inicjują, badają, dyskutują, dokumentują i zarządzają swoim myśleniem.
  • Wzory zachowania przyjęte w celu pomocy umysłowi w kształtowaniu myśli, rozumu lub refleksji.

Zapraszamy chętnych rodziców na specjalny webinar, na którym zostanie wyjaśnione czym jest myślenie krytyczne oraz dlaczego uznawane jest na świecie za najważniejszą kompetencję, która powinna być rozwijana w każdej szkole na świecie.
WEBINAR

Koordynatorzy:
Beata Dobrowolska
Izabela Skirtun


źródło: https://mysleniekrytyczne.edu.pl/

 

Galeria zdjęć