Historia kalendarza adwentowego

Nie tylko choinka (der Tannebaum, der Weihnachtsbaum) ma swoją ojczyznę w Niemczech, o czym pewnie większość wie. A skąd wziął się pomysł kalendarza adwentowego dla dzieci?

Widzimy go w sklepach, kupujemy dzieciom, ale nie zastanawiamy się jaka jest jego historia. Pierwszy adwentowy kalendarz (der Adventskalendar) powstał w 1908 też w Niemczech. Jest pewna legenda, która mówi  jak powstał ten kalendarz,  dla dzieci które nie mogły doczekać się Świąt Bożego Narodzenia (die Weihnachten)  i prezentów (die Geschenke).

Pomysł pochodzi z XIX wieku. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich, dlatego warto wspomnieć o jego historii.

Film opowiada o tym jak mały Gerhard nie mógł doczekać się Świąt (Weihnachten) i wciąż pytał rodziców kiedy to będzie. W tamtych czasach były różne sposoby na odliczanie dni do Wigilii (der Heilige Abend). Np. na świecy (die Kerze) zaznaczało się 24 rowki, które codziennie były topione po jednym każdego dnia. Był też sposób na rysowanie kredą 24 kresek na ścianie i zmazywanie codziennie jednej. Mama chłopca wpadła na ciekawy pomysł (die Idee) przyczepienia keksów do kartonu. Codziennie chłopiec mógł zjeść jeden keks (der Keks)  i widział jak zbliża się wielki dzień. Gdy Gerhard dorósł i został współwłaścicielem drukarni (die Druckerei), wymyślił kalendarz z okienkami (die Fensterchen) na czekoladki – podobny do dzisiejszego. To naprawdę piękna historia (Schöne Geschichte) . Posłuchaj jej po niemiecku i poczuj atmosferę XIX wieku.