Projekt „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?”

W roku szkolnym 2020/2021 kl. 3A pod kierunkiem nauczycieli Elżbiety Henicz i Izabeli Duk-Bochnak realizuje projekt w ramach Fundacji Uniwersytet Dzieci.
Podczas zajęć uczniowie poznają w konwencji detektywistycznej tajniki matematyki, przyrody czy informatyki. Do notowania postępów w nauce każdy uczeń otrzymał Indeks.

Przykładowe tematy:

• Czy można uczyć się szybciej ?
  • Jak trenować myślenie?
  • Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?
  • Jak koncentracja pomaga w pracy detektywom?
  • Jak odróżnić prawdę od fałszu?
  • Czy można myśleć nielogicznie?
  • Jakie ślady zostawia sześcian?
  • Jak przekazać tajną wiadomość?
  • Co można zobaczyć na portrecie?
  • Ile jest kolorów?
  • Jak tropić zwierzęta?
  • Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Zajęcia prowadzone są Metodą Pytań i Doświadczeń. Metoda ta rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych badań. Przy użyciu metody pytań i doświadczeń dzieci pracują metodą projektu według schematu: pomysł - plan - przebieg - wyciąganie wniosków - podsumowanie. Podczas zajęć dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i przedsiębiorczość oraz uczą się pracować w zespole. Najważniejsze jednak jest rozbudzanie ich wyobraźni i ciekawości światem nauki.

Elżbieta Henicz i Izabela Duk-Bochnak