Młodzi w Akcji - promujemy czytelnictwo wśród przedszkolaków

Młodzi w Akcji to ogólnopolski program realizowany przez  Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, którego celem jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia poprzez realizację projektów społecznych. Młodzież naszej szkoły przystąpiła do programu w listopadzie 2023 i zakończyła swój udział z końcem pierwszego półrocza.

Do udziału w programie zachęciliśmy uczniów klasy 6b i 8a, którzy zrealizowali projekt społeczny promujący czytelnictwo wśród przedszkolaków. W tym celu nasza szkoła rozwinęła współpracę z Przedszkolem nr 4 w Jastrzębiu - Zdroju.

Młodzież wykorzystała swoje zasoby energii i kreatywności w celu opracowania zajęć opartych na wybranej literaturze dla pięcio i sześcioletnich wspaniałych przedszkolaków. Na warsztat wzięte zostały “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyna Bednarek oraz “Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej.

Pomysłom młodzieży nie było końca, zatem zespołowo należało wybrać najciekawsze aktywności, co nie było łatwe, bo wszystkie wymyślone przez młodzież zabawy były warte realizacji. Oprócz słuchania czytanego przez uczniów opowiadania, przedszkolaki mogły zdobyć słodkie nagrody odpowiadając na pytania dotyczące treści tekstu, mogły również wziąć udział w zabawie ruchowej związanej tematycznie z opowiadaniem oraz wykonać relaksujące ćwiczenie manualne.

Trudno było rozstrzygnąć, którzy uczniowie bawili się przy tym lepiej - młodzież przedszkolna czy szkolna… ;).