Mobilność nauczycieli - job shadowing w Łotwie

W dniach 11-15 września 2023 roku uczestniczyłyśmy w spotkaniu nauczycieli na Łotwie w miejscowości Valmiera. Podczas wyjazdu realizowałyśmy cele zawarte w akredytacji w programie ERASMUS+.

Najważniejsze rezultaty:

1. Mamy bogatszą wiedzę w zakresie organizacji mobilności gości. Wiemy, na co zwrócić uwagę przygotowując się do przyjęcia grupy uczniów i nauczycieli odwiedzających naszą szkołę.

2. Poznałyśmy metody pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, zapoznałyśmy się
z ofertą szkoły, której byłyśmy gośćmi. Uczestniczyłyśmy w różnorodnych zajęciach odbywających się na terenie szkoły jak i poza nią.

Poznałyśmy autorską metodę pracy zwaną „logorytmiką”, która polega na łączeniu ćwiczeń logopedycznych z elementami ruchu i muzyki. Otrzymałyśmy zaproszenie na szkolenie z powyższej metody pracy dla naszych logopedów, neurologopedów i innych specjalistów.

3. Poznałyśmy geograficznie miejsce docelowe mobilności naszych uczniów. Będzie to pomocne
w organizacji wyjazdu; wyborze miejsc noclegowych, gastronomicznych, co pozwoli optymalnie zaplanować czas dostosowując aktywności do wieku uczestników wyjazdu.

Znamy możliwości organizacyjne koordynatora projektu Erasmus+ jak i przyjmującej nas szkoły.

4. Nasza szkoła otrzymała zaproszenie do dalszej współpracy od szkół z Finlandii i Estonii. Ich rodzaj, czas trwania, wymiana mobilności będą podlegały ustaleniom dyrektorów szkół oraz koordynatorów.

5. Wymieniłyśmy się doświadczeniami ze swojej codziennej pracy z nauczycielami z innych państw.

Z Erasmusowym pozdrowieniem Magdalena Beczek i Hanna Marszałek