#ErasmusDaysPoland #ErasmusDays

ERASMUS + to program, który pozwala uczestnikom odkrywać nowe kultury, doskonalić swoje umiejętności językowe, zwiększać swoją zdolność do zatrudnienia oraz przyjmować europejskie wartości tolerancji, szacunku i różnorodności.

#ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+, pokazanie płynących z niego korzyści.

#ErasmusDays to doskonała okazja do przekonania się, jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne zarówno w społeczności lokalnej, zawodowej, ale także – międzynarodowej,

Podczas #ErasmusDays organizowane są wydarzenia w wielu krajach a informacje o prowadzonych działaniach poprzez social media docierają do milionów osób.

Realizacja działań w ramach Erasmus Days w naszej szkole podzielona została na dwa etapy:

9-13 października 2023r. - dołączamy do międzynarodowej społeczności beneficjentów programu Erasmus+ upowszechniając rezultaty zagranicznych mobilności nauczycieli – obserwacji pracy i szkoleń metodycznych.

6-10 listopada 2023r. – upowszechniamy rezultaty odbytych mobilności dzieląc się wiedzą i innowacyjnymi rozwiązaniami z nauczycielami z Hiszpanii, odbywającymi w naszej szkole obserwację pracy- job shadowing.

09 października 2023r. odbyła się telekonferencja uczestniczek obserwacji pracy w szkole Agrupamento de Escolas de Gondifelos - Wiolety Wieczorek i Renaty Adamczuk z nauczycielką szkoły portugalskiej Andreą Avelar Dualarte w celu przygotowania międzynarodowych zadań międzyklasowych w oparciu o projekt „Europa i ja”.

10 października 2023 2023r. – udział Dyrektor szkoły mgr Beaty Siwiec oraz koordynatorki projektów Erasmus+, mgr Renaty Adamczuk w konferencji szkoleniowej „Erasmus + w praktyce czyli jak zrealizować udany projekt”, zorganizowanej przez Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu -Zdroju. W czasie panelu dyskusyjnego skorzystałyśmy z okazji wymiany dobrych praktyk i upowszechniania rezultatów naszych działań.

11 października 2023 r. odbyło się online spotkanie organizacyjne nauczycieli z naszej szkoły (wychowawczyni klasy 3a Elżbieta Henicz i nauczycielka języka angielskiego Renata Adamczuk, która uczestniczyła w obserwacji pracy szkoły Hiekkaharjun koulu w Vantaa w Finlandii) z nauczycielką szkoły fińskiej Noorą Hallikainen. Spotkanie miało na celu opracowanie planu działań w ramach międzynarodowego projektu eTwinning pt. "Podroże Jastusia i Muminka - poznajemy kraje, w których mieszkamy".

12- 13 października 2023 r. W ramach Tygodnia Dobrostanu Psychicznego odbyły się warsztaty dla uczniów. Zajęcia prowadziły uczestniczki kursu w Maladze wykorzystując narzędzia, które poznały podczas kursu i które służą umiejętności określania i wizualizowania swoich emocji.

„W harmonii myśli i uczuć – ćwiczenia relaksacyjne” -celem warsztatów było uzmysłowienie uczniom, jakie korzyści dla utrzymania dobrostanu psychicznego niesie ze sobą umiejętność relaksacji i wyciszania się.
„Mapa mojego serca” - podczas zajęć uczniowie korzystając z koła emocji podejmowali próbę nazwania swoich uczuć, które towarzyszą im w ostatnim dniu Tygodnia Dobrostanu Psychicznego, następnie rysowali swoje „serce” (które może mieć dowolny kształt ) i umieszczali na nim swoje uczucia. Dzięki temu uczeń może bliżej poznać siebie i przez to zrozumieć, że w różnych chwilach swojego życia ma prawo do odczuwania różnych emocji.

13 października 2023 r. odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów zainteresowanych udziałem w drugiej edycji zajęć w ramach projektu „Don’t bully, be kind”. W czasie spotkania beneficjentka pierwszej edycji programu, uczennica Nikola Konas z klasy 7b podzieliła się z koleżankami i kolegami swoimi wspomnieniami z ubiegłorocznych działań projektowych i zachęciła obecnych uczniów do zaangażowanie się w działania projektowe.