Zajęcia kompensacyjno-korekcyjne

Zajęcia kompensacyjno-korekcyjne były prowadzone w dwóch grupach,  z uczniami klasy IV b i V a. Na zajęciach usprawniano funkcje percepcyjno- motoryczne zaangażowane  w procesach pisania i czytania, stymulowano poznawczy rozwój ucznia, poszerzano zasoby słowno- pojęciowe mowy, kształcono słuch fonematyczny, wytwarzano skojarzenia słuchowo- wzrokowe, doskonalące pamięć wzrokową stanowiącą podstawę zapamiętania zasad pisowni, a przede wszystkim zapoznano z zasadami pisowni.

Podczas zajęć stosowano:

• metodę integracji sensorycznej (metoda polisensoryczna),
  • Program Edukacyjno- Terapeutyczny „Ortograffiti”,
  • metodę Kinezjologii Edukacyjnej.

Na zajęciach wykorzystano gry dydaktyczne: planszowe, multimedialne, prezentacje, materiały do ćwiczeń usprawniających funkcje percepcyjno – motoryczne. Skompensowano braki w zakresie poszczególnych funkcji w oparciu o mocne strony ucznia, umożliwiono wszechstronny rozwój.  Wypracowano właściwą motywację do nauki. Poszerzono kompetencje językowe i komunikacyjne. Osiągnięto u uczniów kompetencje analityczne, usprawnienie percepcji, pamięci i uwagi, opanowanie techniki biegłego i dokładnego czytania, prawidłowe rozumienie treści.

Joanna Łapińska- Gruszczyk