17-18.10 Wizyta gości z Galerii Historii Miasta

Panie Katarzyna Gardecka i Anna Lerch-Wójcik na co dzień pracujące w Galerii Historii Miasta i Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju odwiedziły w dwóch dniach naszą szkołę. Uczniowie z klas 4b, 6a, 7a i 8b, dzięki przygotowanym przez gości prezentacji multimedialnych, pogłębili swoją wiedzę na temat naszego miasta.

Zajęcia pt. „Jastrzębie-Zdrój – miasto zbudowane od podstaw” pozwoliły dzieciom przenieść się w czasie, poznać zamysły architektoniczne twórców miasta, zobaczyć na zdjęciach teren wielkiej budowy, a także porównać czasy ówczesne z obecnymi. Udało się rozszyfrować co przedstawia wiele fotografii i osadzić je w krajobrazie miasta.

Zajęcia pt. „Tradycje i kultura Górnego Śląska – wprowadzenie” pokazały jak wiele pozostało z dawnego życia Ślązaków w naszych domach. Zwyczaje, obrzędy świąteczne, strój regionalny czy gwara – to nieodłączne elementy folkloru śląskiego. Okazało się, że niektóre z nich są do dzisiaj obecne w rodzinach naszych podopiecznych, a uświadomienie sobie tego było dla dzieci bardzo poruszającym odkryciem.

Dziękujemy Paniom za przyjęcie naszego zaproszenia i przeprowadzenie interesujących zajęć wpisujących się idealnie w projekt „Lekcje o mieście”. Co ciekawe, panie już przyjęły zaproszenie na spotkania z kolejnymi klasami SP5 :)