11 maja 2022 – Co robi geodeta, jak kartograf opracowuje mapy, na czym polegają zawody w biegu na orientację i co to są rajdy przygodowe?

Uczniowie klas 8b, 8c i 8e (obecni na spotkaniu) już wiedzą. W środę odwiedził naszą szkołę jastrzębianin, student ostatniego roku geodezji i kartografii na Politechnice Wrocławskiej.

Jarek Borgiel przyniósł ze sobą mapy, opracowania geodezyjne, rysunki architektoniczne, przybory pomocne w zawodach (specjalistyczny kompas, „czip” jako element systemu elektronicznego potwierdzania obecności na punktach kontrolnych), a także urządzenie GPS oraz… medale zdobyte na zawodach Mistrzostwa Polski w BnO.

Nasz gość wspomagając się prezentacją komputerową przybliżył uczniom, na czym polega praca geodety. Pokazał urządzenia o obco brzmiących nazwach tachimetr i niwelator oraz wyjaśnił jak wykonuje się pomiary geodezyjne. Pan Jarek nawiązał także do swojego hobby, jakim są biegi na orientację i starty w rajdach przygodowych. Pokazał, jak łącząc przyjemne z pożytecznym, wykonał pracę inżynierską opracowując bardzo szczegółową mapę do BnO najbliższego lasu tj. Lasu Kyndra.
Niemałym zaskoczeniem dla młodzieży okazało się, że predysponowanymi do odbycia studiów i wykonywania omawianego zawodu są osoby z bardzo dobrymi umiejętnościami matematycznymi, informatycznymi, ze znajomością geografii i fizyki. To skłoniło niektórych uczniów do zweryfikowania, nieśmiało rodzących się w głowach, planów dotyczących najbliższych lat.
Na koniec cytat od którego nasz gość zaczął spotkanie:
…”Kartografia to nauka, sztuka i technologia sporządzania map oraz ich badanie jako dokumentów nauki i dzieł sztuki”… (Brytyjskie Towarzystwo Kartograficzne, 1964)