Amnesty International

W dniach 09-10 grudnia 2021 roku uczniowie klas ósmych wzięli udział w ogólnoświatowym maratonie pisaniu listów do Amnesty International. Ta organizacja od ponad 20 lat organizuje  akcje, których celem jest pomoc osobom, krórych prawa są rażąco naruszane.

Mnie osobiście poruszył białoruski nastolatek Mikita. Brał on bierny udział w protestach na Białorusi w ubiegłym roku. Protesty dotyczyły sfałszowanych wyborów prezydenckich...

"Mikita Zalatarou czekał na znajomego na ulicy w Homel, kiedy 10 sierpnia 2020 r. został wciągniętyw tłum protestujących. W ciągu 24 godzincierpiący na padaczkę 16-latek został aresztowany przez policję i oskarżony o rzucenie koktajlem Mołotowa. Funkcjonariusze pobili go, razili prądem, przesłuchiwali bez obecności prawnika lub odpowiedzialnej za niego osoby dorosłej i zatrzymali w areszcie przez sześć miesięcy przed postawieniem go przed sądem. Pomimo braku dowodów wskazujących na to, że Mikita dopuścił się jakiejkolwiek formy przemocy, został on uznany za winnego i skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Najgorsze w jego sytuacji jest to, że chłopiec choruje na epilepsję, a w więzieniu władze białoruskie  ignorują jego chorobę….”

Leszek Taruc

“ W związku z maratonem pisania listów do Amnesty International, w którym wzięła udział nasza szkoła oraz uczniowie klas starszych, nie myśląc długo, zmobilizowałem się i zacząłem pisać list, tym samym utożsamiając się z poszkodowaną osobą- Zhang Zhan, czyli w skrócie kobietą, która pokazała całemu światu trudną sytuację epidemiologiczną COVID-19 w Wuhan, wskutek czego została uwięziona i torturowana, nie zważając na jej prawa czy wolność słowa. Uważam, iż taki maraton jest potrzebny w obecnym świecie, dzięki niemu możemy się dowiedzieć jakie okropne rzeczy i ile praw człowieka łamię się na całym świecie. Nawet jeden podpis, list lub petycja może uratować ludzkie życie, a nasz głos może zostać usłyszany na końcu świata, tym samym ratując niewinne istnienie, które potrzebuje naszej pomocy, wsparcia oraz słów otuchy. “

Olivier Świstowski

"Wsparłem swoim listem Mohamada Bakera, egipskiego prawnika broniącego praw człowieka. Został skazany za obronę więźniów politycznych, czyli za wykonywanie swojej pracy i bronienie praw człowieka. Żeby on i tacy jak on mogli wrócić do bliskich i być wolni, powinniśmy pisać jak najwięcej takich listów i zachęcam do tego."

Konstantinos Gibas-Karagiorgos