KLASA I A - SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górników, zaprosiliśmy do naszej klasy górnika w mundurze, dziadka naszej uczennicy Emilki. Pan Andrzej opowiedział nam o pracy w kopalni, o niebezpieczeństwach czyhających pod ziemią, opisał górniczy mundur.

Ciekawostką jest to, że mundur ma aż 29 guzików (policzyliśmy)! Czapka górnicza nosi nazwę czako. Czako ma z przodu godło górnicze, na które składa się pyrlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania, urabiania węgla i drążenia szybów. Miotełka do czyszczenia otworów strzałowych, którą górnik trzymał zatkniętą za taśmę na kapeluszu, zamieniła się w zamocowany z lewej strony czapki pióropusz z kogucich piór. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.

Wreszcie nadszedł czas na pytania dzieci. Było ich sporo, np. dlaczego św. Barbara jest patronką górników?, czy nasz gość spotkał się w kopalni ze Skarbnikiem – duchem kopalni? Pan Andrzej bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania. Na koniec spotkania wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o Karliku.

Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się z naszym gościem i posłuchać jego opowieści.

Elżbieta Henicz