Klasa I A -rozpoczynamy przygodę z Szachami

Od września w naszej klasie rozpoczęły się zajęcia szachowe. Podczas zajęć dzieci uczą się nazw bierek, ich ustawienia na szachownicy oraz podstawowych ruchów. W naszej klasie jest spora grupka graczy, którzy bardzo chcą poznać tajniki tej królewskiej gry.

Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią. Szachy wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka, doskonale kształtują przydatne w życiu cechy umysłu i charakteru. Uczą logicznego i abstrakcyjnego myślenia, pobudzają rozwój inteligencji i zdolności twórczych, a także wykształcają proces podejmowania decyzji. Wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, wytrwałość w dążeniu do celu, radzenia sobie z porażką oraz poczucie odpowiedzialności za własne wybory. Przede wszystkim jednak szachy to świetna zabawa i tak jak w każdym innym sporcie trening jest najważniejszy, by grać w szachy coraz lepiej.

Elżbieta Henicz