Zajęcia z kodowania w kl. 1 a

W ramach projektu "Uczymy Dzieci Programować" klasa 1 a realizowała temat " Kolorowe, piękne, pachnące – jesienne owoce i warzywa z matą do kodowania.

W czasie zajęć kolorowe dary jesieni wykorzystane były do zabaw logicznych rozwijających umiejętność klasyfikowania obiektów, dostrzegania podobieństw i różnic, do tworzenia programu offline.

Jednym z zadań było ułożenie Sudoku na macie (kolor ramki na krążku z owocem lub warzywem musiał być taki sam jak kolor koła na macie, ten sam obrazek nie mógł powtórzyć się ani w linii pionowej, ani w linii poziomej). Nie było to wcale takie proste, ale udało nam się ułożyć wszystkie krążki. Przy okazji dowiedzieliśmy się  o tym, że niektóre warzywa z punktu widzenia botaniki są owocami np. dynia czy pomidor.

Następnym zadaniem była praca w grupach. Trzeba było wyciąć obrazki z darami jesieni i nakleić je w taki sposób, żeby zachować rytmiczność wzoru. I znowu był sukces!

W ostatnim zadaniu tworzyliśmy pierwsze programy offline. Za pomocą odpowiednich symboli tworzyliśmy kod, aby zaprowadzić na macie połówki owoców na właściwe miejsca, tak żeby połówki połączyły się ze sobą.  Udało się!

To były bardzo ciekawe zajęcia.

Elżbieta Henicz,

Agnieszka Wilk