Zakończenie innowacji pedagogicznej w kl. IIIa

W czerwcu bieżącego roku szkolnego kończy się realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Razem dla dziecka - współpraca środowisk edukacyjnych”.

Zgodnie z tematem innowacji, celem była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pedagogicznych pomiędzy nauczycielami szkoły podstawowej, a studentami kierunków pedagogicznych oraz nauczycielami akademickimi Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, aby rozwijać u uczniów kompetencje kluczowe, szczególnie w zakresie umiejętności pracy w zespole i społecznej aktywności.

Innowacja pedagogiczna skierowana była do uczniów klasy 3a szkoły podstawowej oraz studentów II roku studiów jednolitych magisterskich na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. Realizowana była od marca do czerwca tego roku szkolnego. Studentki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych uczniów pod kierunkiem wychowawców tej klasy oraz swojego opiekuna merytorycznego ze strony Uniwersytetu Śląskiego, zgodnie z opracowanym harmonogramem spotkań. Podczas zajęć z uczniami, praktykantki m.in.:

a) przygotowały quiz w aplikacji Kahoot!, celem którego było utrwalenie wiedzy nt. poznanych części mowy,
b) przeprowadziły zabawy z zastosowaniem chusty animacyjnej w ramach zajęć wychowania fizycznego,
c) organizowały zabawy ruchowe podczas przerw środlekcyjnych na zajęciach edukacyjnych lub ćwiczenia gimnastyczne podczas wychowania fizycznego,
d) przeprowadziły zajęcia z cyklu praca z lekturą szkolną, podczas których uczniowie w grupach wykonali plakaty związane z realizacją książki „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” w oparciu o przygotowane materiały.

Uczniowie z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem realizowali różne formy aktywności proponowane przez naszych gości. Ponadto, studentki przygotowały stoisko z atrakcjami dla dzieci podczas Pikniku Rodzinnego SP5, które cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników imprezy :)

W imieniu zespołu klasy IIIa serdecznie dziękujemy Paniom za wizyty w naszej klasie i przeprowadzone ciekawe zadania, zabawy oraz aktywności! Podziękowania kierujemy także do opiekuna praktyk pedagogicznych Pani dr hab. Beaty Oelszlaeger-Kosturek, prof. UŚ za owocną współpracę podczas realizacji innowacji pedagogicznej.

Elżbieta Schinohl, Barbara Niedziela