„Laterne, Laterne, Sonne, Mond und Sterne…” Szkolny konkurs Martinslaterne - Lampion na Dzień Św. Marcina

11 listopada w krajach niemieckojęzycznych (Niemczech, Austrii i Szwajcarii) obchodzi się Dzień  Św. Marcina z Tours (der Martinstag). Z tym dniem  łączą się różne zwyczaje i tradycje. Do dziś w różnych częściach Niemiec odbywają się pochody dzieci (Martinsumzug) z lampionami - Martinslaterne, prowadzące do ogniska św. Marcina.

Ulice rozjaśniają się  lampionami i rozbrzmiewają śpiewem: „Durch die Straßen auf und nieder leuchten die Laternen wieder: rote, gelbe, grüne, blaue, lieber Martin komm und schaue.” (Moc lampionów na ulicach: Czerwień, błękit nas zachwyca! Przyjdź i patrz święty Marcinie, ile barw na ziemię płynie!). Dzieciom podczas korowodu towarzyszy rycerz ubrany w rzymski hełm i purpurowy płaszcz, mający przypominać postać św. Marcina i jego dobre czyny. Ten dzień kojarzony jest również z rogalami świętomarcińskimi oraz pieczoną gęsią św. Marcina – jest to tradycyjna potrawa wywodząca się z okolic Kolonii, gdzie 11. listopada spożywa się ją nadziewaną jabłkami, rodzynkami i kasztanami.

Z tej okazji organizowany jest w naszej szkole konkurs plastyczno-techniczny Martinslaterne – Lampion na Dzień Św. Marcina.

1. Celem konkursu jest:
  2. Zadaniem konkursowym jest wykonanie lampionu, według własnego pomysłu.
  3. W pracach mogą być zastosowane różnorodne materiały (papier, folia, drewno, metal, glina, szkło itp.)
  4. Konkurs trwa od 13. 10. 2022 do 09.11.2022.
  5. W konkursie mogą brać udział uczniowie z klas I-VIII. Zostanie on przeprowadzony w 2 kategoriach:
  6. Prace należy składać u Małgorzaty Wolny (nauczyciel j.niemieckiego) – do pracy należy dołączyć informację o jej autorze (imię, nazwisko klasa)
  7. Na konkurs można zgłaszać tylko własnoręcznie wykonane przez uczestników lampiony.
  8. Wielkość lampionu dowolna.
  9. Każdy z uczestników może zgłosić maksymalnie 1 pracę wykonaną indywidualnie.
  • rozwój umiejętności plastyczno-technicznych oraz kreatywności;
  • pobudzenie twórczej wyobraźni;
  • rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi;
  • promowanie talentów naszych uczniów;
  • klasy I-III
  • klasy IV-VIII

10. Kryteria oceny:

• zgodność prac z tematem;
  • jakość i estetyka wykonania;
  • pomysłowość, oryginalność pomysłu;

11. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10.11.2022r. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na okolicznościowej wystawie.

12. Organizator przewiduje dla autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac nagrody rzeczowe.

Jeżeli nie macie pomysłu, można poszukać inspiracji tutaj - klik