Jak zostać lekarzem? Spotkanie ze studentką medycyny – Agnieszką Pruszyńską

Absolwentka naszej szkoły, Agnieszka Pruszyńska spotkała się z uczniami kl. 8c oraz zainteresowanymi uczniami klas 8b i 8e na terenie naszej szkoły. Celem spotkania było poznanie ścieżki kształcenia na kierunkach studiów medycznych.

Pani Agnieszka jest studentką IV roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach na specjalizacji położnictwo. W trakcie spotkania zdradziła naszym uczniom, jak wyglądają pierwsze kroki na uczelni medycznej, z jakimi problemami borykają się studenci, ile trzeba się uczyć, od kiedy można samemu leczyć innych, a także co dają zajęcia w prosektorium.

Luźny sposób prowadzenia rozmowy z uczniami, młody wiek naszego gościa stwarzały dogodne warunki do zadawania pytań. Wśród nich pojawiły się zapytania o zajęcia z anatomii, samodzielne odbieranie porodów, pracę z pacjentami, anegdoty o lekarzach, wystawianie recept czy obecne zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów.

Nasza studentka podkreśliła, że dobra znajomość biologii, chemii i fizyki oraz życzliwość, uśmiech, pozytywne nastawienie są bardzo pomocne w kontaktach z pacjentami. Dodała, że szybkość działania, właściwe podejmowanie decyzji, radzenie sobie ze stresem są kluczowe, bo od nich zależy życie nie jednej, a dwóch (czy więcej) osób naraz Uśmiech