Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego

44-335 Jastrzębie-Zdrój

ul. Mazurska 6

tel. +48 324 714 704

poczta@sp5.jastrzebie.pl
Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

2020-03-20
Powiększ obraz

W warunkach w jakich znaleźliśmy się aktualnie z powodu epidemii wymagają od rodziców umiejętności związanych z odpowiednim motywowaniem swoich dzieci do nauki. Co sądzę jest teraz bardzo trudne. Chciałabym wyjść naprzeciw temu zadaniu i wspomóc Państwa. Mam nadzieję, że wskazówki znajdujące się poniżej przybliżą problem. W jaki sposób wzbudzać w dziecku zainteresowanie danym przedmiotem, stwarzać warunki do poszerzania wiedzy i doświadczeń dziecka, pomagać przy odrabianiu zadań domowych, nie stawiać wymagań ponad jego możliwości. Przede wszystkim rodzice powinni wspierać swoje dziecko.
W działaniach trzeba brać pod uwagę motywację wewnętrzną dziecka, ponieważ upatruje ona swoje źródło w samym człowieku. Kiedy dorośli odnoszą się do tego, na czym zależy dziecku, co jest dla niego ważne itp., sprawiają, że podczas wykonywania określonej czynności rozwija się w nim poczucie satysfakcji, radość i zadowolenie. Motywacja wewnętrzna nie wymaga dyscyplinowania i napominania. Sprawia, że dziecko podejmuje aktywność z własnej woli, ciekawości, ponieważ dostrzega sens swego działania.

Życzę Rodzicom miłej lektury
Pedagog szkolny
J.Łapińska -Gruszczyk


Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się w domu

Czytaj więcej oJak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się w domu
2020-03-20
Powiększ obraz

Chciałabym zachęcić Państwa do oglądnięcia z dziećmi przedstawienia teatralnego proponowanego przez Teatr Narodowy “Bajko, gdzie jesteś​?” (link do strony, gdzie można zobaczyć za darmo teatr, znajduje się poniżej tekstu). Nie zawsze musimy podejmować naukę w tradycyjny sposób pisząc, czytając itd. Teatr działa teraputycznie: wywiera duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtuje osobowość, rozładowuje nagromadzone emocje, wyostrza wszystkie zmysły dziecka. Poniżej wypisałam wartości jakie płyną z kontaktu dzieci ze sztuką.
Życzę miłych wrażeń :)
J.Łapińska - Gruszczyk

Terapeutyczna moc teatru

Czytaj więcej oTerapeutyczna moc teatru
2020-03-20

Kilka wskazówek ważnych dla utrzymania prawidłowej pozycji ciała.
Podczas pracy przy komputerze zwróćmy uwagę przede wszystkim na ułożenie pleców, przedramion i nóg:
• Plecy powinny być podparte od łopatek do odcinka lędźwiowego.
• Nogi powinny być ułożone tak, by kolana były zgięte pod kątem ok. 90 stopni.
Ważne jest, by przy siedzeniu na krześle stopy nie zwisały luźno, tylko były podparte. Wszelkie siedzenie bokiem, na nodze czy z nogami podwiniętymi pod krzesło powinno być niedozwolone.
• ekran powinien być odsunięty ok. 40-70 cm od oczu – tak, by górna linia była na wysokości oczu. Monitor powinien stać tak, aby źródło światła, a więc okno bądź lampka, nie znajdowało się za nim.
Najlepiej, aby światło znajdowało się z boku ekranu.


• Najzdrowsze dla oczu jest światło dzienne, więc wskazane jest, aby pracować zdalnie w ciągu dnia.
• Regularne przerwy, najlepiej co 35-45 min. W czasie przerwy najlepiej wstać oraz rozluźnić i rozciągnąć kręgosłup, ćwiczenia rozciągające górny odcinek, proste ćwiczenia mięśni karku (ruchy głową w różnych kierunkach).


Pedagog szkolny

Higiena pracy uczniów i nauczycieli podczas realizacji nauczania zdalnego

Czytaj więcej oHigiena pracy uczniów i nauczycieli podczas realizacji nauczania zdalnego