Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego

44-335 Jastrzębie-Zdrój

ul. Mazurska 6

tel. +48 324 714 704

       +48 459 450 093

poczta@sp5.jastrzebie.pl

Kwarantanna: Jak przetrwać?

Panujący wirus wymusza na nas robienie rzeczy, które zazwyczaj kojarzymy z nudą i monotonią, od których na co dzień uciekamy. Bywa, że zaczynamy odczuwać napięcia i frustracje, których nie mamy gdzie odreagować. Do tego wszystkiego dochodzą codzienne informacje o kolejnych zachorowaniach i restrykcjach. Nikt z nas nie lubi zakazów, nakazów, czy ograniczenia wolności. Poddajemy się jednak, bo większość z nas odpowiedzialnie przyjmuje zalecenia od specjalistów. Przedłużający się czas kwarantanny spędzamy w domu z rodziną i najbliższymi.

Jak eliminować sytuacje sporne i konflikty?

Każdy z nas ma swoją wytrzymałość. Nagromadzone emocje lęku, niepokoju, złości, bezradności będą szukały swojego ujścia. Dlatego też ważne jest, aby wprowadzić w życie rodzinne delikatność, zrozumienie, dyplomację i empatię. Ustalenie pewnych zasad i otwarta komunikacja będą podstawą do przetrwania tego trudnego okresu. Bądźmy bardziej tolerancyjni na frustrację swoich dzieci, one też przeżywają okres kwarantanny. Dzieci w sytuacjach kryzysowych doświadczają tak samo silnych emocji jak dorośli. Posiadają jednak mniejsze umiejętności radzenia sobie z nimi.
Kilka drobnych rad: postarajmy się mówić cicho, bez podnoszenia głosu, kiedy mówimy do siebie, bo natężenie dźwięku może wywołać u odbiorcy taki sam efekt; dzielmy się korzystaniem z łazienki, bo to jedne miejsce, w którym możemy być naprawdę sami :); podzielmy sobie nasze wspólne przebywanie na bycie razem i osobno (każdy potrzebuje pobyć przez chwilę sam, ze sobą). Posiłki niech stanowią wspólny czas dla rodziny, możemy przygotowywać je wspólnie, a potem razem delektować się ich smakiem. Ograniczajmy ilość spędzonego czasu przed telewizorem i komputerem. Książkę i inne zainteresowania włączmy w harmonogram swojego dnia.

Życzę miłego dnia i oczywiście dużo zdrowia :)
Pedagog szkolny
J.Łapińska-Gruszczyk

Galeria zdjęć