Higiena pracy uczniów i nauczycieli podczas realizacji nauczania zdalnego

Kilka wskazówek ważnych dla utrzymania prawidłowej pozycji ciała.
Podczas pracy przy komputerze zwróćmy uwagę przede wszystkim na ułożenie pleców, przedramion i nóg:
• Plecy powinny być podparte od łopatek do odcinka lędźwiowego.
• Nogi powinny być ułożone tak, by kolana były zgięte pod kątem ok. 90 stopni.
Ważne jest, by przy siedzeniu na krześle stopy nie zwisały luźno, tylko były podparte. Wszelkie siedzenie bokiem, na nodze czy z nogami podwiniętymi pod krzesło powinno być niedozwolone.
• ekran powinien być odsunięty ok. 40-70 cm od oczu – tak, by górna linia była na wysokości oczu. Monitor powinien stać tak, aby źródło światła, a więc okno bądź lampka, nie znajdowało się za nim.
Najlepiej, aby światło znajdowało się z boku ekranu.

• Najzdrowsze dla oczu jest światło dzienne, więc wskazane jest, aby pracować zdalnie w ciągu dnia.
• Regularne przerwy, najlepiej co 35-45 min. W czasie przerwy najlepiej wstać oraz rozluźnić i rozciągnąć kręgosłup, ćwiczenia rozciągające górny odcinek, proste ćwiczenia mięśni karku (ruchy głową w różnych kierunkach).