Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego

44-335 Jastrzębie-Zdrój

ul. Mazurska 6

tel. +48 324 714 704

poczta@sp5.jastrzebie.pl

Terapeutyczna moc teatru

Chciałabym zachęcić Państwa do oglądnięcia z dziećmi przedstawienia teatralnego proponowanego przez Teatr Narodowy “Bajko, gdzie jesteś​?” (link do strony, gdzie można zobaczyć za darmo teatr, znajduje się poniżej tekstu). Nie zawsze musimy podejmować naukę w tradycyjny sposób pisząc, czytając itd. Teatr działa teraputycznie: wywiera duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtuje osobowość, rozładowuje nagromadzone emocje, wyostrza wszystkie zmysły dziecka. Poniżej wypisałam wartości jakie płyną z kontaktu dzieci ze sztuką.
Życzę miłych wrażeń :)
J.Łapińska - Gruszczyk

1. Tworzy wspólnotę doświadczenia.
Oglądając razem teatr, budujemy wspólną relację. Razem przeżywamy dane emocje i razem spędzamy czas. Ciekawe przedstawienie może się niekiedy zapisać w dziecięcej pamięci na całe życie. Dobrze, gdy jest to wspomnienie, w którym pojawia się również dorosły.
2. Pozwala lepiej zrozumieć swoje dzieci.
Obserwowanie emocji rysujących się podczas spektaklu na twarzy dziecka daje obraz tego, co dzieje w dziecięcym wnętrzu. Na podstawie reakcji możemy stwierdzić, czy maluch jest pod wrażeniem, obawia się, jest rozbawiony czy zmieszany. Uważny rodzic dzięki temu będzie w stanie sporo dowiedzieć się o swoim dziecku.
3.Rozwija umiejętności literackie.
Czytanie, pisanie i mówienie to podstawowe umiejętności, które rozwijają nasze dzieci. Nawet z dużą ilością pięknie ilustrowanej literatury nie będzie to jednak tak intensywne, jak w przypadku kontaktu ze sztuką. Tam historia literacka przenosi się bowiem do życia. Dzieci mają niepowtarzalną szansę spotkać, usłyszeć i przeżyć literaturę. Ćwiczą swoje umiejętności językowe w formie ustnej.
4. Buduje umiejętność skupienia uwagi.
Dzieci mają ograniczone możliwości koncentracji. Zakłócenia są ciągłym elementem ich świata. Teatr odwraca tę tendencję – uczą się koncentracji na tym, co dzieje się na scenie. Spektakle dla dzieci specjalnie zaplanowane są w ten sposób, by sprzyjać skupieniu uwagi. Trwają więc zazwyczaj nie dłużej niż godzinę, w tle znajdują się kolorowe rekwizyty, grze aktorów towarzyszy zaś energiczna muzyka. Wszystko to pomaga ćwiczyć cierpliwość i uważne słuchanie.
5. Wprowadza w świat sztuki.
Teatr angażuje wiele zmysłów, co czyni go bardziej dostępnym dla małych dzieci. Dzięki temu możliwe jest łagodne i nienachalne oswajanie dziecka ze sztuką.
6. Rozwija kompetencje społeczne, pomaga oswoić problemy.
Istnieje wiele sposobów, by zachęcić dzieci do wyrażania swojej opinii na temat obejrzanej sztuki. Możemy po prostu zapytać malucha, czego dowiedział się z przedstawienia, który element spektaklu najbardziej mu się spodobał (gra aktorska, muzyka, scenografia) lub dlaczego bohaterowie zachowywali się w dany sposób i dokonywali określonych wyborów. To świetna okazja, by porozmawiać i wymienić się opiniami. Może było coś, co dziecku się nie spodobało, bądź przeciwnie – wyjątkowo przypadło do gustu. Teatr wykracza poza prostą formę opowiadania. Choć często zdaje się być lekki, w rzeczywistości nawet ten dziecięcy często nawiązuje do poważnych tematów, takich jak: śmierć, strata, wartości i relacje.
Poprzez uczestnictwo w sztuce teatralnej dziecko odkrywa niuanse życia, uczy się na błędach i niepowodzeniach innych, przepracowuje trudne tematy w bezpiecznym środowisku. Występy teatralne mogą służyć również rodzicom jako punkt wyjścia do dyskusji z dziećmi na trudne tematy.

http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/bajko-gdzie-jestes/

Galeria zdjęć