Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego

44-335 Jastrzębie-Zdrój

ul. Mazurska 6

tel. +48 324 714 704

poczta@sp5.jastrzebie.pl

Podsumowania projektu eTwinning „Top List – Czytelnicza lista przebojów – kl. 3 a

Zobacz tutaj: Prezentacja podsumowująca Uśmiech

W roku szkolnym 2019/2020 obecna klasa 3a, a wtedy 2a rozpoczęła realizację projektu eTwinning (współpraca szkół na terenie Polski i Europy). Temat projektu brzmiał: „Top List – Czytelnicza lista przebojów”. Głównym założeniem było rozwijanie pasji czytania u uczniów, propagowanie polskiej literatury dla dzieci oraz wzajemna wymiana doświadczeń, opinii i poglądów zarówno nauczycieli, jak i uczestników projektu.

Produktem końcowym było stworzenie przez uczniów czytelniczych list przebojów oraz ich wzajemna wymiana z klasami z różnych części Polski. W projekcie ostatecznie udział wzięły 4 klasy 1-3 z różnych szkół w Polsce (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie, Zespół Szkół w Rzepinie (woj. lubuskie), Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce (woj. mazowieckie) oraz  nasza klasa).

Ze względu na zdalne nauczanie część zadań musieliśmy zmodyfikować, ale projekt udało się zrealizować i końcowe efekty są wspaniałe.

Podjęte działania w ramach realizacji projektu:

Na początku wybraliśmy się do biblioteki szkolnej i każdy wybrał sobie książkę polskiego autora do przeczytania. Korzystając z zasobów internetu uczniowie wyszukali informacje na temat miejsca urodzin autorów wybranych książek. Powstała interaktywna Literacka mapa Polski. Następnie dzieci tworzyły piękne ilustracje do książek oraz recenzje zachęcające do ich przeczytania.

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia  rozwiązywaliśmy quiz związany z literaturą dziecięcą.

Bardzo dużo emocji dostarczyło wykonanie Czytelniczego drzewa rodziny. Uczniowie przeprowadzali wywiad z członkami rodziny, a następnie tworzyli wiosenne drzewo, na którym zawieszali listki z tytułami ulubionych książek z dzieciństwa rodziców, babć, dziadków, rodzeństwa itd.

Jedno z zadań projektu brzmiało „Bohater literacki w szkolnej ławce” – przebierane za postać z przeczytanej książki dzieci miały spędzić dzień w szkole w tej roli. W czasie, kiedy szkoła przeniosła się do domu, bohaterowie naszych książek zagościli na lekcji online.

Na koniec przesłaliśmy do szkół współpracujących w projekcie naszą „Top List – czytelniczą listę przebojów”, wykonaną w edytorze tekstowym podczas edukacji informatycznej.

 Dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie w realizację projektu. Dostarczyła nam ona wiele radości i zadowolenia. Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć pracując zdalnie.

Mam nadzieję, że dzieci chętnie będą sięgać po książki w przyszłości.

 

Klasa 3a wraz z wychowawczynią Elżbietą Henicz zaprasza do obejrzenia Podsumowania naszego projektu, który rozpoczęliśmy w klasie drugiej, a podsumowaliśmy w klasie trzeciej.

Galeria zdjęć