Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - jest to doskonały czas, aby w różnorodny i ciekawy sposób przypominać o tym jaki nasz język ojczysty jest piękny i zarazem trudny.

W piątek, dokładnie 21 lutego 2020r. uczniowie klas V - VIII zmierzyli się ze sobą walcząc o tytuł "Bezbłędnego na co dzień".  Na poziomie klasowym w poprzedzającym Obchody tygodniu na lekcjach języka polskiego uczniowie wyłaniali spośród siebie kandydatów, którzy reprezentowali swoje klasy na dzisiejszym finale. Zadanie z pozoru wydawało się łatwe, należało bowiem przeliterować słowo (nie przegłoskować!) z określoną liczbą liter (określoną dla danego poziomu) - zgodnie z nazwami liter w alfabecie, zachowując poprawność ortograficzną. O tym jakie słowo należy przeliterować, decydował los - prowadzący konkurs odczytywał wyraz, a reszta pozostawała w ręku zawodnika. I tak uczniowie zmierzyli się z następującymi długościami słów:

klasy V - słowa 6-7 literowe

klasy VI - słowa 8-9 literowe

klasy VII - słowa 10-11 literowe

klasy VIII - słowa 12-13 literowe

Walka była wyrównana a wylosowane słowa coraz trudniejsze, np. do przeliterowanie były takie słowa jak np.: mrzonka, debiutantki, histeryczka czy neandertalczyk. Pomimo zaciętej walki udało sie wyłonić zwycięzców z każdego etapu edukacyjnego.

"Bęzbłędnymi na co dzień" zostali:

Tomasz Góralczyk - klasa Vc

Izabela Dziemianowicz - klasa VIc

Alicja Makielak - klasa VIIb

Kasjan Czuba - klasa VIII c

Gratulujemy nie tylko laureatom konkursu, ale również pozostałym zawodnikom umiejętności.

Reprezentanci pozostałych klas (najlepsi w swoich klasach):

Igor Mandziak - klasa Va

Wiktor Grygier - klasa Vb