#„Dzieci uczą rodziców” - Ogólnopolska Akcja Edukacyjna - lekcja 4

Jak dbać o środowisko? Jak segregować odpady? Co to jest smog? Czym jest ekologia?.

Tym zagadnieniom poświęcona była lekcja nr 4 "Młody ekolog" okazała się fascynującą podróżą do świata ekologii, na taką wyprawę 12 lutego 2020 roku wybrali się uczniowie klas pierwszych i trzecich.

Uczniowie na spotkaniu poznali zasady recyklingu i sposoby poprawnej segregacji odpadów (Co ? i do jakiego koloru pojemnika należy wrzucać?). Poznali odpowiedź na pytanie: Jak dbać o środowisko?

–        sadzenie drzew, bo oczyszczają powietrze, wytwarzają tlen, są domem dla zwierząt,

–        segregacja odpadów, niektóre nadają się do powtórnego przetworzenia ,

–        oszczędzanie wody, papieru,

–        filtry na kominach fabryk, hut, kopalń, aby nie szkodzić jakości powietrza,

–        korzystanie z samochodów elektrycznych, rowerów.

Uczniowie wykazali się także dużą wiedzą na temat smogu. Zatem smog to zanieczyszczona chmura, która unosi się nad miastami i wsiami. Tworzą ją pyły, gazy, spaliny samochodowe, dymy wydobywające się z kominów fabryk i domów. Smog lubi bezwietrzną i wilgotną pogodę, najczęściej atakuje tereny położone w dolinach.

A jak chronić się przed smogiem?

–        myj często twarz i ręce,

–        unikaj ruchliwych ulic i wdychania spalin,

–        staraj się oddychać nosem lub noś maskę antysmogową,

–        przestrzegaj zaleceń i ograniczeń wynikających z ogłaszanych alarmów smogowych,

–        pielęgnuj rośliny w domu i na podwórku oczyszczają powietrze.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali zadanie do wykonania, które polegało na pokolorowaniu planety Ziemi, w pięknych, radosnych barwach oraz zabranie obrazka do domu i podzielenie się zdobytą wiedzą  na temat szeroko rozumianej ekologii z rodzicami.

„Ziemię kocham, więc segreguję odpady i o środowisko dbam”.

koordynator i  prowadzący zajęcia:

Wioleta Wieczorek