#Dzieci uczą rodziców - Ogólnopolska Akcja Edukacyjna Lekcja 3

Zbliżają się ferie zimowe, czyli czas wyjazdów i beztroskiej zabawy na śniegu i lodzie, ale to także czas zabawy w domowym zaciszu. By ferie przebiegały szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W trakcie kolejnych zajęć, które odbyły się 10 stycznia 2020 roku dzieci poznały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim podczas ferii zimowych.

Była to lekcja nr 3 pt.„Bezpieczne ferie zimowe” zrealizowana w ramach akcji edukacyjnej organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego – skierowanej do wszystkich przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji #„Dzieci uczą rodziców”.

Zatem 10 stycznia 2020 roku przeprowadzono lekcję nr 3 pt. „Bezpieczne ferie zimowe”, na której uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa ujęte w „Dziewiątkę bezpieczeństwa”.

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki i stawy ! Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z lodowisk!

2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów i torów kolejowych!

3. Sople zwisające z dachu, omijaj szerokim łukiem!

4. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku ! Pamiętaj informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!

5. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie ! Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką rodziców/ opiekunów.

6. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomymi!

7. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Noś elementy odblaskowe!

8. Bądź bezpieczny w sieci – nie nawiązuj znajomości z obcymi osobami, nie podawaj swojego adresu zamieszkania!

9. Gdy jesteś sam w domu nie otwieraj nieznajomym!

Na koniec zajęć wszyscy uczniowie otrzymali zadanie do wykonania, które polegało na pokolorowaniu sympatycznego misia i dziewczynki noszącej elementy odblaskowe oraz zabranie obrazka do domu i podzielenie się zdobytą wiedzą na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.

Zimą o swoje bezpieczeństwo dbam, ciepło się ubieram i odblaski zakładam!”

koordynator i prowadząca zajęcia: Wioleta Wieczorek

Znalezione obrazy dla zapytania dzieci uczą rodziców