Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego

44-335 Jastrzębie-Zdrój

ul. Mazurska 6

tel. +48 324 714 704

poczta@sp5.jastrzebie.pl

Refleksja uczestnika aktywności

W dniach 17-21 września 2018 roku uczestniczyłam w kursie „Intensive English Course at level B1 and CLIL for Teachers” zorganizowanym w ramach projektu ERASMUS +, który odbywał się w Dublinie. Szkolenie każdego dnia składało się z dwóch części: jednej dotyczącej rozwijania kompetencji językowych nauczycieli oraz drugiej poświęconej metodzie CLIL w szeroko pojętej edukacji.

Podczas pobytu na mobilności ugruntowałam dotychczasowe umiejętności w zakresie języka angielskiego, ale także poszerzyłam swoje wiedzę i zasób słownictwa. Zajęcia prowadzone z native speakerem spowodowały, że zyskałam większą swobodę i pewność siebie podczas konwersacji w języku angielskim. Ponadto, obecność na zajęciach osób z różnych krajów świata pozwoliła na wymianę poglądów, poznanie niektórych zwyczajów, a także nawiązanie nowych znajomości. Wielokulturowość, miła i przyjazna atmosfera wpłynęły na to, że nauka języka angielskiego podczas pobytu w Irlandii była efektywnie, ale także przyjemnie spędzonym czasem.

Podczas popołudniowych zajęć kursowych razem z grupą nauczycieli pochodzących z różnych państw świata zgłębialiśmy aspekty metody CLIL w edukacji. Zapoznałam się z istotą wprowadzania elementów języka obcego podczas różnych zajęć, poznałam nowe metody i formy pracy, które aktywizują uczniów i pozwalają na doskonalenie kompetencji językowych. Oprócz informacji teoretycznych zapoznałam się z  praktycznymi aspektami wprowadzania tej metody na zajęciach edukacyjnych. Obecność na kursie CLIL nauczycieli z różnych krajów umożliwiła wymianę doświadczeń, informacji, a także rozmowę na temat edukacji dzieci oraz porównania systemu szkolnictwa w różnych krajach.

Myślę, że udział w mobilności nauczycieli w ramach projektu ERASMUS+ wpłynął pozytywnie zarówno na moją osobę jak i na mój warsztat pracy. Zrealizowany kurs pozwolił mi na sprawdzenie moich dotychczasowych umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ale także na ich wzbogacenie o nowe słownictwo i mobilizację do dalszej nauki języka. Zapoznanie z metodą CLIL spowodowało, że podczas moich lekcji coraz częściej wprowadzam pojedyncze słówka, zwroty, czasem krótkie filmiki w języku angielskim, aby uczniowie mogli jak najczęściej mieć kontakt z językiem obcym. Uważam, że pobyt na kursie w Irlandii był pracowicie spędzonym czasem, który przyniesie sukces zarówno mi jak i moim uczniom.