#„Dzieci uczą rodziców” - Ogólnopolska Akcja Edukacyjna - lekcja 5

Pszczoła? Owad wyjątkowy i na swój sposób doskonały. Dzięki niemu mamy pożywienie, ubrania, olej.

Lekcja nr 5 to podróż do świata pszczół. W trakcie spotkania dzieci poznały te małe owady, a także dowiedziały się o tym, jak wielki jest ich wpływ na nasze życie. Klasy pierwsze i trzecie spotkały się 6 marca 2020 roku, aby poznać odpowiedzi na pytania: Dlaczego pszczoły są wyjątkowymi owadami? Czy są ludziom potrzebne ? oraz Jak stworzyć środowisko przyjazne pszczołom, aby nie wyginęły?

A oto odpowiedzi.

Pszczoły to najważniejsi zapylacze wśród owadów, 1/3 pożywienia, które spożywamy, zależy właśnie od nich. Aż 84 gatunków roślin uprawnych jest od nich uzależnionych. Wiele owoców, warzyw i produktów takich, jak kawa, bawełna, zboża, oleje, zioła (kolendra, gorczyca, ziele angielskie, papryka, kardamon), migdały powstają dzięki zapyleniu.

Człowiek stosuje produkty pszczele w kosmetyce, a miód, wosk, mleczko  ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.

Możemy pomóc przetrwać pszczołom tworząc ogród, balkon, a nawet parapet ukwiecony miododajnymi roślinami. Możemy zbudować domki dla nich, latem zadbać o wodę, a wiosną nie wypalać traw, łodyg i zeszłorocznych roślin oraz dokonywać oprysków po zachodzie słońca.

Na zakończenie spotkania uczniowie wysłuchali wiersza pt. „Zmartwienie pszczoły” oraz  otrzymali zadanie do wykonania, które polegało na pokolorowaniu pszczółki w pięknych, radosnych barwach oraz zabranie obrazka do domu i podzielenie się zdobytą wiedzą  na temat tych owadów i ich wpływu na życie ludzi.

„Pszczoły robią dla nas tak wiele, więc i my się postarajmy i szansę na lepszą przyszłość im dajmy”

Koordynator i prowadząca zajęcia: Wioleta Wieczorek

Znalezione obrazy dla zapytania: dzieci uczą rodziców